Erb

Chyby a choroby hrozna a vína



Kučeravosť
Ochrana pred múčnatkou


Kučeravosť
Pôvodcom kučeravosti viniča je hálkovec. Počet lokalít s nerovnomerným pučaním a rastom viniča a počet napadnutých krov má v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi väčší rozsah. Často je aj intenzita napadnutia silnejšia. Hlavnou príčinou tohto javu je výskyt roztočov - hálkovca viničového, ktorý je pôvodcom kučeravosti viniča.
Tento malý roztoč, viditelný iba lupou, spôsobuje najväčšie škody na začiatku vegetácie. Najviac sa vyskytuje v máji a júni. Potom dochádza k čiastocnému poklesu výskytu a v auguste jeho výskyt opät stúpa. V septembri už samičky vyhladávajú vhodné miesto na prezimovanie, napríklad praskliny v kôre a podobne. Vajíčka sú guľaté, priehladné, mliecne aj žltkasté, sotva viditeľné voľným okom. Škodca má do roka 3 až 4 generácie.
Roztoče od skorej jari parazitujú na vyrastajúcich očkách a letorastoch. Potom počas vegetácie postupne opúšťajú staršie listy a premiestňujú sa na mladšie vrchné listy, ktoré potom poškodzujú. Cicanie roztočov na púčiacich očkách a mladých letorastoch zastavuje ich rast. Čepele mladých listov sú škvrnité, zvlnené a kučeravé. Poškodené súkvetia môžu zaschnút alebo neskôr opadávajú. Postihnuté kry už na prvý pohľad javia známky napadnutia. Charakteristický je ich nerovnomerný a zakrpatený rast, respektívne spomalené pučanie a nerovnomerné prírastky. Neskôr sú na listoch, najmä pri pohľade proti svetlu, viditeľné svetlozelené až žltozelené neohraničené, poprípade ohraničené škvrny. Letorasty sú kratšie, zle vyzrievajú a často ich poškodzuje mráz. Úroda je podstatne nižšia. Pravidelne napadnuté kry metlovatejú, často vyhánajú zo starého dreva, slabnú, ba aj vyhynú. Napadnuté môžu byť staršie i celkom mladé kry po výsadbe.
Príčinou tohto nežiaduceho stavu je často zanedbávanie postreku po jarnom reze viniča ako aj používanie rôznych prípravkov počas vegetácie proti iným škodlivým činitelom, pričom tieto prípravky neúčinkujú na roztoče a navyše porušujú prirodzenú rovnováhu - ničia populáciu dravých roztočov v tej-ktorej lokalite.
Počas vegetácie odporúčame ošetriť napadnuté a ohrozené kry. Použiť môžeme Neoron 500 EC v 0,1 % koncentrácii, ktorý má najlepšie účinky pri teplote nad 12 °C. Neoron 500 EC však negatívne pôsobí aj na roztoča dravého a iné užitočné organizmy. Aplikujeme ho preto iba v nevyhnutných prípadoch, ked dĺžka výhonkov nepresiahne 15 až 20 cm. Súčasne odporúčame počas vegetácie pri slabšom výskyte používať sírnaté prípravky proti múčnatke, ako napríklad Sulikol K v 0,5 až 0,7 % koncentrácii alebo Thiovit v 0,3 až 0,4 % koncentrácii, ktoré značne obmedzujú výskyt tohto škodcu. Ich negatívne pôsobenie na užitočné organizmy je veľmi malé.

Ochrana pred múčnatkou
Na viniči sa každoročne stretávame s väcším alebo menším výskytom škodlivých činitelov. Ich výskyt v jarných mesiacoch nebýva výrazný, a preto sa obyčajne zabúda na včasnú, prípadne preventívnu ochranu v čase pred kvitnutím. O úrode hrozna často rozhoduje múčnatka. Tá prezimuje ako podhubie v pupenoch viniča. Poškodzujú ho mrazy pod mínus 18 °C, mierna zima však toto podhubie nepoškodí. Vtedy sa očakáva skorý a pomerne silný, infekčný tlak choroby, a to hlavne v miestach, kde ochrana proti múčnatke nebola dostatočná. Zdrojom prvotnej, infekcie sú konídie, ktoré sa vytvárajú, keď má vinič viac ako 5 až 6 listov, čiže približne 4 až 5 týždnov po vypučaní. Infekcia sa šíri pri vyšších teplotách a vyššej alebo striedavej relatívnej vlhkosti vzduchu. Výskyt múčnatky podporujú uzavreté polohy, husté porasty, nevyrovnaná výživa a podobne. Významnú úlohu má aj náchylnosť odrôd.
Múčnatka napáda výhonky, listy, kvetenstvo aj bobule viniča. Na postihnutých miestach sa vytvára belavý povlak. Napadnuté miesta šedivejú, dochádza k obmedzenému rastu a k deformáciám pletív. Napadnuté kvetenstvo pred kvitnutím viniča sprchava. Mladé bobule po odkvitnutí zasychajú.
Ak bol už v predchádzajúcom roku vinič silno napadnutý, odporúčame pri priaznivých podmienkach pre šírenie múčnatky urobit dva postreky. Prvý, keď má vinič 5 až 7 listov a druhý pred kvetom. Z kontaktných prípravkov odporúčame Sulikol K, Thiovit, Kumulus WG, Karathane LC a iné. Zo systémových Anvil 5 SC, Bayleton 5 WP alebo 25 WP, Domark 10 EC, Bumper 25 EC, Punch 10 EW, Horizon 250 EW, Rubigan 12 EC, Systane 12 EC a iné. Hlbkovo pôsobiaci prípravok je Discus. Sírnaté prípravky neaplikujeme pri teplotách nad 25 °C, lebo môžu pôsobiť fytotoxicky na pletivá viniča. Pri prípravkoch Thiovit a Kumulus WG sú v návodoch na použitie uvedené dve koncentrácie. Vyššiu koncentráciu môžeme použiť pred kvitnutím viniča, ak je silný infekčný tlak alebo veľmi dobré podmienky pre vývoj a šírenie múčnatky. Prípravok Discus sa môže používať trikrát za sebou a to: pred kvitnutím, po odkvitnutí a za dva týždne.

Výroba tokajského a šumivého vína
Úvodná stránka